Na północ od Cieszyna

Startujemy w Cieszynie (śląskie), po 8 godzinach spędzonych w samochodzie i przebyciu 700 km, znajdujemy się w… Cieszynie.

Cieszyn, o którym mowa, to mała wieś położona nad Jeziorem Parnowskim (rezerwat łabędzi) w województwie zachodniopomorskim. Zdecydowanie nie jest to miejsce „turystycznych pielgrzymek”.  Przebywając w okolica, warto tu jednak  zawitać. Znajdziecie tutaj pozostałości XIV wiecznego kościoła.

dsc_3885-copy

Gotycka ruina została przekazana lokalnej parafii w 1973 roku. Zdjęcia przedstawiające ówczesny stan zabytku możecie znaleźć na stronie http://perelki.biesiekierz.eu/?p=64.

Obecnie znajduje się tutaj jedynie wyremontowana wieża kościoła, która pełni  rolę kaplicy (kościół filialny). Pozostała część to niestety jedynie sterta cegieł.   Zabytkową chrzcielnice oraz ołtarz możemy obecnie zobaczyć w kościele w Sianowie, gdzie trafiły w 1963 roku.

Ciekawa historia dotyczy również okolic Cieszyna. Lokalne kroniki wspominają o bitwie stoczonej pod Cieszynem pomiędzy wojskami Koszalina i Kołobrzegu w 1446 roku. To pierwsze miasto chciało poszerzyć swoje wpływy o tereny nadmorskie i rozpoczęło budowę portu w miejscowości Czejcze. Zagrażało to interesom Kołobrzegu. Zażarta bitwa skończyła się zwycięstwem koszalinian.

dsc_3902-copy dsc_3899-copy dsc_3893-copy dsc_3890-copy dsc_3892-copy

dsc_3891-copy

Przebywając w okolicy udało nam się również namierzyć dowody zbliżającej się zimy.

dsc_3908-copy dsc_3909-copy

Źródło:

1) Perełki Gminy Bieskierz

Kościół w Cieszynie

2) G@zeta Gminna –  Lokalne informacje Gminy Biesiekierz – http://biesiekierz.eu/gazeta/?p=1214

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.